Faskine - Svømmefødder eller golfkøller?

Forside_Faskine_Skanderborg_Golfklub

Som mange andre golfklubber i Danmark er Skanderborg Golfklub blevet ramt af massive mængder regn og det har skabt store udfordringer på banen. Klubben har for nylig implementeret en anden tilgang til at håndtere regnvandsmængder på deres golfbane, hvilket viser deres forpligtelse over for naturen. Ved at anvende Leca® Letklinker i deres faskiner, har de fundet en måde at imødekomme naturens kræfter på, som ikke alene respekterer landskabet, men også letter arbejdsbyrden og bevarer kvaliteten af deres bane.

Et jysk produkt

Valget af Leca® Letklinker er Skanderborg Golfklubs tiltag mod at håndtere de store vandmængder, som har udfordret golfbaner. Fremstillet af ler, produceret i Hinge, repræsenterer Leca et alternativ til mere konventionelle materialer, som kunne være mindre hensigtsmæssige i natur- og landskab. Klubbens beslutning om at anvende Leca® Letklinker understreger deres ønske om at vælge løsninger, der er så naturlige som muligt, og som komplementerer deres omgivelser.

Jeg vil gerne undgå at putte så meget plastik i jorden som muligt, Leca® Letklinker er produceret i Danmark og er skabt af ler. Det er for mig den mest rigtige løsning. 

- Henning Nissen, Chef Greenkeeper Skanderborg Golfklub

Den lette vægt af Leca® Letklinker er en fordel, der har vist sig at være værdifuld på flere fronter. Ikke kun gør det installationen mindre krævende, men det skåner også klubbens udstyr for unødig slitage. Dette valg viser, hvordan klubbens initiativer ikke kun er rettet mod landskabet, men også mod at skabe et bedre arbejdsmiljø.

Testprojektet viser overbevisende resultater i 2023

er et lovende pilotprojekt i 2023, hvor Leca® Letklinker blev testet på en udvalgt green, besluttede greenkeeper teamet at udvide brugen af Leca® Letklinker. De positive erfaringer fra dette projekt - hvor faskinen med Leca® Letklinker håndterede de store mængder vand gik over alle forventninger.

Anvendelsen viste sig at være en effektiv løsning for at lede regnvand væk, og greenen forblev spilbar, selv under udfordrende vejrforhold. Leca® Letklinkers egenskaber bidrager til en velholdt bane og tilbyder samtidig en tilgang, der harmonerer med klubbens overordnede målsætninger og værdier.

Udsigterne for Skanderborg Golfklub

Initiativet med Leca® Letklinker markerer et nyt kapitel for Skanderborg Golfklub, hvor de viser vejen for hvordan man kan håndtere naturlige udfordringer på en måde, der respekterer landskabet og forenkler vedligeholdelsen. Klubben er opsat på at fortsætte med løsninger, der kan forbedre både spilleoplevelsen og det daglige arbejde. Med dette projekt har Skanderborg Golfklub ikke kun taget et skridt fremad for deres egen bane, men også sat et eksempel for, hvordan sportsfaciliteter kan tilpasse sig naturlige forhold på intelligente og hensigtsmæssige måder.


 

 

FAKTA


Klub:
Skanderborg Golfklub

Leca® produkter: 
Leca® 10-20

Leca® løsning: 
Vandhåndtering

Læs mere i brochuren

Find den her
Regnvand

Please register your details first

Areas of interest