- Lydgulv på etagedæk
- Rottesikring
- Grønt på taget
- Terrasser og tagterrasser
- Levering af Leca® letklinker
- Trappeskaktrenovering
- Radonrenovering
- Opretning af taglunker
- Isolering af kældergulv
- Kældervægsisolering og omfangsdræn
- Sokkelisolering og omfangsdræn
- Krybekælder og isolering
- Installationsgulv på etagedæk
Opretning af taglunker

Opretning af taglunker i forbindelse med
efterisolering af flade tage
Mange ældre h
use er udført med flade tage uden ret meget hældning og uden ret meget isolering, og derfor kan der nemt opstå små søer - taglunker - på taget.
Ønsker man at fjerne taglunker på en eksisterende tagflade, kan det med fordel ske i forbindelse med, at taget får tilført mere isolering og en ny tagpap-dækning.
Metoden til at fjerne lunker er ret enkel og ligetil at udføre med Leca® letklinker. Er der tale om forholdsvis dybe og store lunker, anbefales det at anvende Leca® 4-10 mm eller Leca® 10-20 mm. Er der tale om mindre lunker, anbefales det at anvende finere Leca® sorteringer.
Først skal lunkerne tømmes for vand. Derefter fyldes de med Leca® letklinker i en passende størrelse.
Alt efter lunkernes størrelser rettes Leca letklinkerne af med et retholt i passende længde, og herpå udlægges det nye isoleringslag.
Til sidst afsluttes der med en tagpap-dækning.
Fordele ved Leca® letklinker til taglunker
Med Leca® letklinker anvendt i forbindelse med opretning af lunker fås flere byggetekniske og håndværksmæssige fordele…
- det er let at arbejde med for håndværkeren
- det er formbart og skal ikke tilskæres af håndværkeren
- det vejer ikke så meget, hvilket har betydning for den samlede belastning af tagkonstruktionen
- det er isolerende
- det er et materiale, som ikke ændres over tid
- det kan ikke brænde